Ha túl sokat adsz hogyan maradhatsz közben kapcsolatban magaddal? – Testi-lelki tanácsok önmagad határainak újraérzékeléséhez

Mindig ott vagy. Figyelsz. Reagálsz. Tartod a teret, átlátod a napokat, észben tartod mások igényeit. Megoldod. Kibírod. Végigviszed. És aztán... ott a csend. Végre leülnél, de nem tudsz. Vagy fekszel, és mégis feszül minden porcikád. Talán elég volt egy mondat, egy kérés, egy sóhaj – és úgy érzed, nem maradt semmid.

Mindig ott vagy. Figyelsz. Reagálsz. Tartod a teret, átlátod a napokat, észben tartod mások igényeit. Megoldod. Kibírod. Végigviszed.
És aztán… ott a csend. Végre leülnél, de nem tudsz. Vagy fekszel, és mégis feszül minden porcikád. Talán elég volt egy mondat, egy kérés, egy sóhaj – és úgy érzed, nem maradt semmid.

Sokszor nem akkor fáradunk el igazán, amikor „sokat csinálunk”, hanem amikor folyamatosan mások igényeihez igazítjuk magunkat – és közben elveszítjük a kapcsolatot saját belső terünkkel.

Miért történik ez?

Igazából nem kell mindig nagy oka legyen annak, hogy kimerültnek érzed magad. Lehet, hogy mostanában sokszor voltál „elérhető”. Figyeltél. Tartottál. Helyt álltál – kívülről észrevétlenül, de belül nagyon is erőfeszítve.

Lehet, hogy olyan érzéseket hordoztál magadban, amelyekre nem volt tér. Vagy nem volt idő megkérdezni: „Én most hogy vagyok?”

A túlzott elérhetőség, az állandó figyelem mások felé hosszú távon kimerít – még akkor is, ha szeretetből tesszük. Sokszor nem is a fizikai megterhelés, hanem a belső feszültség és folyamatos készültség az, ami elviszi az energiánkat.

És mindezt a test is érzi, jelzi:
– az izmok feszülnek (főleg váll, állkapocs, has, comb)
– a légzés felszínesebb
– a pihenés nehezebb
– a hangulat változékony, „nem tudom mit akarok” érzése

Ilyen állapotban van, hogy egyszer csak nem tudjuk, mire vágyunk. Nem tudjuk, éhesek vagyunk-e, vagy csak fáradtak. Nem tudjuk, sírnánk-e vagy inkább aludnánk. A testünk működik, de nincs benne otthonosság. A gondolataink forognak, de nem vagyunk jelen bennük. Mintha egy halk rádió szólna bennünk, de túl zajos körülötte minden ahhoz, hogy megértsük, mit mond.

Ilyenkor veszítjük el a kapcsolatot a saját belső terünkkel. Azzal a csendes, megtartó hellyel, ahol tudjuk, kik vagyunk – ahol érzéseink és szükségleteink felbukkanhatnak anélkül, hogy meg kellene magyarázni őket.

Ez nem valami „hiba” bennünk – inkább egy természetes következménye annak, ha túl sokáig vagyunk kifelé figyelve, alkalmazkodva, reagálva. Ha a napjaink mások ritmusára épülnek, míg a sajátunk elhalkul.

Hogyan kezdj el visszatalálni magadhoz?

1. Adj nevet annak, amit átélsz

Kezdd azzal, hogy megengeded magadnak: „Igen, most elfáradtam.” vagy „Most túl sok volt másból, és túl kevés belőlem.”
Ha nehéz megfogalmazni, írd le egy szóval, egy színnel, egy képpel. A megnevezés nem megoldás – de ajtót nyit. És ahol ajtó van, ott belépés is lehet.

2. Állj meg, és kérdezd meg: most mire van igazán szükségem?

Ne azt, hogy „mit kéne csinálnom”. Hanem:

  • egy kis csendre?
  • három mély lélegzetre?
  • egy korty vízre?
  • hogy ne reagáljak azonnal?
    A test sokszor pontosabban tudja, mire vágyik, mint a fej. Hagyd, hogy most ő válaszoljon először.

3. Tedd le mások ritmusát – és figyeld meg a sajátodat

Kapcsold ki, amit lehet: a háttérzajt, az elvárásokat, az állandó válaszadást. Nem kell eltűnnöd. Elég, ha egy percre nem válaszolsz rögtön. A csend nem önzés – hanem lehetőség arra, hogy meghalld magad.

4. Kapcsolódj a testeddel egyszerűen – nem tökéletesen

Nem kell gyakorolni, nem kell „jól csinálni”. Elég, ha megmozgatod a vállad. Ráhelyezed a kezed a mellkasodra. Kitámasztod a lábad a földnek. Mozdulj egy kicsit magad felé.
Ez a test első nyelve – és mindig válaszol, ha meghallod.

5. Kérdezz, de ne sürgesd a választ

Mi hiányzik most belőlem?
Mi lenne a legkisebb lépés, ami segítene?
Mi lehetne most egy gyengéd válasz magamtól magam felé?

Nem kell tudnod a választ azonnal. Néha már az is elég, ha kérdezel – és hagysz helyet annak, ami megérkezik.

Végül: egy kis emlékeztető

Nem kell mindig tudnod, hogyan kezdj hozzá. Nem kell rögtön visszatalálnod. Elég, ha észreveszed, hogy most épp távol kerültél magadtól – és szándékod van megint közel menni. Minden apró figyelem, minden belső sóhaj, minden „nem most” válasz, amit mások helyett most magadnak mondasz – lépés. Egy kicsi, de számít.

Share this post:

További gondolatok

Discover more from Gale-Duzsik Lili

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading